Kale Aks Bostancı

MAİL GÖNDERİN

kaleaksbostanci@gmail.com

BİZE ULAŞIN

0534-706-45-32

YORUM YAZ-PUAN VER

YORUMLARINIZ →

Faydalı Bilgiler

Aks nedir?

Otomobillerde motorun gücünü tekerleklere aktaran, diferansiyel denilen parçanın hareketlerini en az kayıp yaşatarak tekerleklere aktaran çelik milden oluşan parçaya aks denir. Bir aracın en önemli ve mekanik olarak pahalı parçalarından biri olan aks, aracın yolda sağlıklı ilerlemesini sağlar. Aks, güvenlik açısından önemli bir parçadır ve aracın tüm yükünü üstlenmektedir.

Aks aracın yükünü üstlendiği gibi güvenliğinizi de üstlenmektedir. Bu nedenle araçlarınızda bulunan arızalı aks parçasını en kısa sürede tamir ettirmeniz gerekmektedir. Aks tamiri yapılmamış araçlar güvenliğinizi tehdit edecektir.

Aksın üç çeşidi bulunmaktadır:

Yarım Serbest Aks
Maliyeti düşüktür ve genellikler arazi araçlarında kullanılır.

Üç Çeyrek Serbest Aks
Araç yükünü aksın üstlendiği bu modelde ise aks tekerleklere civata ile bağlantı kurulmuştur.

Tam Serbest Aks
Ağır vasıta denilen tır, kamyon ve otobüs gibi araçlarda kullanılmaktadır. Aracın aksı tekerleklerin göbeklerine bağlantılıdır.

Aks ne işe yarar?

Aks, kullanmış olduğunuz aracın direksiyonundan tekerlere giden görünmeyen bir yoldur. Aracınızın direksiyonu hangi yöne dönerse arızalı olmayan bir aks aynı şekilde tekerleklere dönüşü iletecektir. Aks aracın yolda giderken ki tüm güvenliğini sağlamaya yarar. Arızalı olan aks parçasının revizyon edilmesi için acele etmelisiniz. Aracın tekerleklerinden başlayan ve en ufak direksiyon hareketinizi algılayan bu parça sizin için hayati önem arz etmektedir.

Aks parçaları nelerdir?

Aks sağ ve sol diye ayrılmaktadır. Sağ aks ve sol aksta da bulunan malzemeler; keçe, rulman ve körüklerdir. Her biri önemli görev arz etmektedir. Aks parçalarından biri arızalandığı taktirde en kısa sürede aks revizyon edilmelidir. Keçe, adından da olduğu gibi yağ sızıntılarını engeller. Rulman, aks kovanında bulunmaktadır. Sağ ve sol aksın merkezlenmesini sağlamaktadır. Körükler ise iç aks ve dış aksta bulunmakta. Aracın altından gelebilecek tüm tehlikelere karşı rulmanları korur.

Araçlarda bulunan aks tüm olumsuz yol koşullarında bile güvenli ve konforlu bir yolculuk geçirmenizi sağlamaktadır. Her türlü yol koşullarına uygun tasarlanan iç aks ve dış aks parçaları uzun ömürlü olmaları hedeflenerek tasarlanmaktadır.

Aks, her araçta birbirlerine benzer olsa da farklılıklar elbette göstermektedir. Önden çekişli araçlarda sağ aks ve sol aks olarak boyutları farklılık göstermektedir. Arkadan itişli araçlarda ise durum biraz daha farklıdır. Arkadan itişli araçlarda arka tekerleklerde bulunmakla birlikte her iki tekerdeki boy ve bağlamları bağlantılıdır.

Aracınızın aks arızaları hayati önem taşımakla birlikte revizyon olmadığı sürece düzelmemektedir. Seyir halindeyken oluşabilecek aks arızalarında güvenli bir şekilde yavaşlamalısınız. Güvenli bir şekilde aracınızı durdurabilmeniz gerekmektedir.

Aks arızaları nelerdir?

Aks arızası oldukça hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden aks arızası çok tehlikelidir. Aracınızın tüm yükünü taşıyan aks parçası olası bir arıza durumunda direksiyon hakimiyetinizin kaybetmenize neden olur. Birçok çeşitli tehlikeli kazalara neden olabilmektedir.

Aks arızaları birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Kullanmış olduğunuz aracın ruhsatında bulunan azami ağırlığı aştığınızda aks parçaları zarar görmektedir. Araçlarda bulunan aks parçası üç ana parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar körük, rulman ve keçelerdir. Körük denilen malzemenin yıpranmasıyla birlikte iç aks ve dış aksın rulmanları zedelenmektedir.

Aksın önemli parçalarından biri olan keçelerin yırtılması sonucunda yağ kaçağı meydana gelebilmekte. Bu nedenle yağ kaçağı yüzünden aks parçasında bulunan rulmanlar sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirememektedir. Sağlıklı çalışmayan rulmanlar aksınızın arızalanmasına neden olacaktır. Aks tamiri gerektirecek arızalardan birkaçı bu şekildedir.

Aks kafası arızası

Araçlarda bulunan akslar birkaç bölüme ayrılmaktadır. Bunlardan en bilineni aks kafası olmaktadır. Aks kafası arızası birçok sebepten dolayı arıza verebilmekte. Aks kafası arızasının en büyük etkeni ise çukur ve tümseklerden hızlı şekilde geçmektir. Amortisörün aşağı ve yukarı salınımını takip eder aks kafası. Evinize en yakın bostancı oto sanayi aks tamiri yapan bir servis bularak aracınızın aks kafasını tamir ettirebilirsiniz. Dış aks kafası tamiri kolaylıkla çözümlenebilir bir arızadır. Aracınızın tüm yükünü çeken aks parçasının tamirini ihmal etmemelisiniz.

Evinize en yakın sanayide bile bulabileceğiniz araç modelinize uygun istanbul aks tamiri yapan servisler mevcuttur. Araç modelinize uygun aks yedek parçası satan yedek parça dükkanlarından aks kafası satın alarak arızayı çözebilirsiniz.

Aks bilyası arızası

Araç hareket halindeyken aks yedek parçasından gelen sesler birçok arızaya işaret edebilmektedir. Aks bilya sesi duyulduğunda yüksek bir ihtimal ile keçeler veya rulman arızası olabilmektedir. Aracınızda bulunan aks arızasını onarım yaptırdığınızda sorun çözülecektir. İç aks kafası da arızalanabileceği gibi birçok sebepten dolayı bilya sesi olabilmektedir. En yakın istanbul aks tamiri aksatmadan arıza hangi aks yedek parçasındaysa yaptırmanız gerekmektedir.

Aks arızası nasıl anlaşılır?

Aksın mekanik amacı motordan aldığı gücü en az kayıp ile bağlı olduğu tekerleklere iletmektir. Eğer ki aracınızın motoru hareket etmek istemesine rağmen tekerleklerinizde herhangi bir hareket yok ise aks yedek parçasında aks arızası olmaktadır. Aks arızasında aracınızı durdurmak istediğinizde frene basınca alışılmadık bir şekilde titreme olabilmekte. Düz yolda giderken bile aracınızda zıplamalar olabilmesi ve aracınız hareket etmek istediğinde tıkanma olması veya zorlanması aks arızasının anlaşılması için birkaç yoldur. 

Aks değişimi nasıl yapılır?

Otomobillerin fabrikada banttan indikten sonra birçok arıza ile karşılaşması muhtemeldir. Aks arızası bu arızalardan biridir. Dış aks arızası veya iç aks arızası aracınızda bulunan aks yedek parçasını onarımını gerçekleştirmek için bir işarettir. Aks değişimi maddeler halinde sırasıyla yapılabilmekte. Aracınızın aks değişimi yapılırken aks onarımınında mümkün olabileceğini unutmamak gerekir. Çünkü araçlarda kullanılan aks yedek parçası orijinal ise aks arıza verdiğinde bunu değiştirmek yerine istanbul aks tamir ile çözülebilmektedir.

  • Aks değiştirirken ilk önce aracın poryası, daha sonra somundan kamalı pim çıkarılır.
  • Somun sökülür.
  • Fren aksamını ve tekerlekleri çıkarmak için aracın uygun tarafı kriko yardımı ile kaldırılması gerekmekte.
  • Araç kriko standına yerleştirilir ve tekerlek sökülür.
  • Diskin dışındaki fren kaliper, direksiyon mafsalındaki dış rot kolu ve taşıyıcı amortisör üzerindeki bağlantı sökülecektir.
  • CV aksı çıkarılır ve yeni CV aksı, şanzıman gövdesine takılır.
  • Dingil, porya grubuna tekrar montajı gerçekleşecektir.
  • Geriye kalan tüm parçalar sırasıyla yeniden yerine takılmakta.
  • Tekerlek de takıldıktan sonra son olarak aks somunu sıkılır ve bu sayede aks onarımı gerçekleşir.

Bu işlemler gerçekleştirilirken büyük bir titizlik gerekmektedir. Büyük bir titizlikle aks onarımı gerçekleşmezse daha büyük sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu maddeleri okuduğunuzda aks tamiri yapabilecek kadar bilgiye sahip değilseniz yapmaya kalkışmak mantıklı olmayabilir. En yakın motor, mekanik aks tamiri veya aks revizyonu ile ilgilenen bir servis tercih etmek gerekmektedir.

Aks ömrü ne kadar?

Aksın kesin bir belirlenen ömrü yoktur. Aks aracın belirli bir kilometreye ulaşmasıyla beraber arızalar vermeye başlayacaktır. Belirli bir kilometreye ulaşması ile birlikte aks tamiri gerektiren başka unsurlarda mevcut. Sürücü, kilometre dışında en büyük etkendir. Aracı kullanan kişinin aracı özen ile kullanması gerekmektedir. Özenli bir sürücü değil veya acemi bir sürücü ise aks yedek parçası daha sık arıza vermeye müsaittir. Araçta önem arz eden aks yedek parçası arıza aracı ilerletmeye çalışmak veya hareket ettirmek mantıklı bir davranış değildir.

Aks şanzımana zarar verir mi?

Aks parçası, otomobillerde bulunan birçok mekanik parça gibi birbiriyle bağlantı kurarak çalışan bir mekanik parçadır. Bu mekanik aks yedek parça arıza verdiğinde veya zarar gördüğünde mutlaka bağlantılı olduğu parçalara zarar verecektir. Zarar verdiği parçalardan biri şanzımandır. Aks yedek parçası arızalandığı taktirde aracı hareket ettirmemek en doğru karardır. En yakın istanbul aks tamiri ile hizmet sağlayan servis ile görüşme sağlanması gerekir.

Aks uğultusu neden gelir?

Araçlarda sürekli olarak arıza tespiti için gelen sesleri birçok ses benzetiriz. Benzettiğimiz seslerden biri ise uğultudur. Aks uğultusu araçlarda bulunan aks parçasının mekanizmalarından birinin arızalandığını gösterebilir. Bu yüzden aks uğultusu sesini dikkate alarak en yakın aks tamiri yapan bir servis arayışında olmak gerekmektedir.

Seyir halindeyken araçtan gelen aks uğultusu sesi yüksek bir ihtimal ile birlikte teker rulmanından gelebilmektedir. Teker rulmanı seyir halindeyken yüksek bir uğultu sesini araç içerisine vermektedir. Bu sayede sürücü veya yolcu koltuğunda oturan işi rahatlıkla arızayı tespit edebilmektedir.

Teker rulmanı diye geçen arızanın bir diğer adı aks rulmanıdır. Aks rulmanı arızalandığı zaman araç içerisinde yoğun bir uğultu sesi baskın olacaktır. Güvenliğinizi ve konforunuzu riske atmamak için aks tamiri, genel mekanik bakım yapan veya sadece istanbul aks onarımı ile ilgilenen bir servis araştırarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Aksın yerinden çıkması

Araçlarda bulunan aks parçası birçok nedenden dolayı yerinden çıkabilmektedir. Aracın herhangi bir önden sert darbe aldığında çıkabilmekte. Bu şekilde çıkabileceği gibi aks tamiri yapıldıktan sonra montajı sağlam bir şekilde yapılmadıysa da aks yerinden çıkabilmektedir. Aks yerinden çıkarsa sürücü sakin bir şekilde aracı durdurabilmelidir. Aksi taktirde sürücü ve araç içerisinde ki diğer yolcuların güvenliği tehdit altında olabilmekte. Sadece bu kadar olmamakla birlikte aracın bulunduğu konumda ki canlıların veya araçların da aynı şekilde güvenliği tehdit altında olacaktır.

Aks yedek parçası birçok noktadan araçtan bağlantıyı kopartabilmektedir. Dış aks kafasından bağlantının kopması demek aracın o tekerleğe gücü iletmeyi kesmesi demektir. Hangi tekerleğin olduğu dış aks kafası çıkarsa o tekerleğe güç iletilmeyecektir. Ayrıca o tekerlek direksiyon hareketlerini algılamayacaktır. Ancak iç aks kafası kısmından bağlantı koptuğu taktirde aracın iki tekerleği de direksiyon hareketlerini algılamayacağı için büyük bir tehlikeyi arz ediyor.

Aks körüğü neden yırtılır?

Aks körüğü araçlarımızda bulunan aks yedek parçasının en önemli parçalarından biridir. Bahsi geçen parçanın dış aks kafası ve iç aks kafasında bulunan plastik, kauçuk malzemeye aks körüğü denir. Aks körüğü dış aks kafasının içerisinde bulunan rulmanların yani dişlilerin korunmasını sağlamaktadır. Dış aks kafasını koruyan körükler zaman zaman eskimektedir.

Aracın altında hissedilen sıcaklık, nem ve toz gibi etkenler nedeniyle eskime gerçekleşmektedir. Eskiyen aks körüğü bağlantı noktalarından yırtılmaya başlayacaktır. Yırtılan aks körüğü görevini yerine getiremeyeceği için o bölgeden aks kafasının içerisine toz ve yoldan gelen tüm problem yaratacak malzemeleri önleyememektedir. Aks körüğünün görevini yapamaması araç sahibinin cebini üzecektir. Bu yüzden rutin bakımlarda dahi aracınızın aks kontrollerini, dış aks kafası ve iç aks kafası kontrollerini veya aks körüklerinin kontrollerini sağlamanız gerekmektedir.