Kale Aks Bostancı

MAİL GÖNDERİN

kaleaksbostanci@gmail.com

BİZE ULAŞIN

0534-706-45-32

YORUM YAZ-PUAN VER

YORUMLARINIZ →

Aks değişimi nasıl yapılır?

Otomobillerin fabrikada banttan indikten sonra birçok arıza ile karşılaşması muhtemeldir. Aks arızası bu arızalardan biridir. Dış aks arızası veya iç aks arızası aracınızda bulunan aks yedek parçasını onarımını gerçekleştirmek için bir işarettir. Aks değişimi maddeler halinde sırasıyla yapılabilmekte. Aracınızın aks değişimi yapılırken aks onarımınında mümkün olabileceğini unutmamak gerekir. Çünkü araçlarda kullanılan aks yedek parçası orijinal ise aks arıza verdiğinde bunu değiştirmek yerine istanbul aks tamir ile çözülebilmektedir.

  • Aks değiştirirken ilk önce aracın poryası, daha sonra somundan kamalı pim çıkarılır.
  • Somun sökülür.
  • Fren aksamını ve tekerlekleri çıkarmak için aracın uygun tarafı kriko yardımı ile kaldırılması gerekmekte.
  • Araç kriko standına yerleştirilir ve tekerlek sökülür.
  • Diskin dışındaki fren kaliper, direksiyon mafsalındaki dış rot kolu ve taşıyıcı amortisör üzerindeki bağlantı sökülecektir.
  • CV aksı çıkarılır ve yeni CV aksı, şanzıman gövdesine takılır.
  • Dingil, porya grubuna tekrar montajı gerçekleşecektir.
  • Geriye kalan tüm parçalar sırasıyla yeniden yerine takılmakta.
  • Tekerlek de takıldıktan sonra son olarak aks somunu sıkılır ve bu sayede aks onarımı gerçekleşir.

Bu işlemler gerçekleştirilirken büyük bir titizlik gerekmektedir. Büyük bir titizlikle aks onarımı gerçekleşmezse daha büyük sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu maddeleri okuduğunuzda aks tamiri yapabilecek kadar bilgiye sahip değilseniz yapmaya kalkışmak mantıklı olmayabilir. En yakın motor, mekanik aks tamiri veya aks revizyonu ile ilgilenen bir servis tercih etmek gerekmektedir.

Aks ömrü ne kadar?

Aksın kesin bir belirlenen ömrü yoktur. Aks aracın belirli bir kilometreye ulaşmasıyla beraber arızalar vermeye başlayacaktır. Belirli bir kilometreye ulaşması ile birlikte aks tamiri gerektiren başka unsurlarda mevcut. Sürücü, kilometre dışında en büyük etkendir. Aracı kullanan kişinin aracı özen ile kullanması gerekmektedir. Özenli bir sürücü değil veya acemi bir sürücü ise aks yedek parçası daha sık arıza vermeye müsaittir. Araçta önem arz eden aks yedek parçası arıza aracı ilerletmeye çalışmak veya hareket ettirmek mantıklı bir davranış değildir.

Aks şanzımana zarar verir mi?

Aks parçası, otomobillerde bulunan birçok mekanik parça gibi birbiriyle bağlantı kurarak çalışan bir mekanik parçadır. Bu mekanik aks yedek parça arıza verdiğinde veya zarar gördüğünde mutlaka bağlantılı olduğu parçalara zarar verecektir. Zarar verdiği parçalardan biri şanzımandır. Aks yedek parçası arızalandığı taktirde aracı hareket ettirmemek en doğru karardır. En yakın istanbul aks tamiri ile hizmet sağlayan servis ile görüşme sağlanması gerekir.