Kale Aks Bostancı

MAİL GÖNDERİN

kaleaksbostanci@gmail.com

BİZE ULAŞIN

0534-706-45-32

YORUM YAZ-PUAN VER

YORUMLARINIZ →

Aks uğultusu neden gelir?

Araçlarda sürekli olarak arıza tespiti için gelen sesleri birçok ses benzetiriz. Benzettiğimiz seslerden biri ise uğultudur. Aks uğultusu araçlarda bulunan aks parçasının mekanizmalarından birinin arızalandığını gösterebilir. Bu yüzden aks uğultusu sesini dikkate alarak en yakın aks tamiri yapan bir servis arayışında olmak gerekmektedir.

Seyir halindeyken araçtan gelen aks uğultusu sesi yüksek bir ihtimal ile birlikte teker rulmanından gelebilmektedir. Teker rulmanı seyir halindeyken yüksek bir uğultu sesini araç içerisine vermektedir. Bu sayede sürücü veya yolcu koltuğunda oturan işi rahatlıkla arızayı tespit edebilmektedir.

Teker rulmanı diye geçen arızanın bir diğer adı aks rulmanıdır. Aks rulmanı arızalandığı zaman araç içerisinde yoğun bir uğultu sesi baskın olacaktır. Güvenliğinizi ve konforunuzu riske atmamak için aks tamiri, genel mekanik bakım yapan veya sadece istanbul aks onarımı ile ilgilenen bir servis araştırarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Aksın yerinden çıkması

Araçlarda bulunan aks parçası birçok nedenden dolayı yerinden çıkabilmektedir. Aracın herhangi bir önden sert darbe aldığında çıkabilmekte. Bu şekilde çıkabileceği gibi aks tamiri yapıldıktan sonra montajı sağlam bir şekilde yapılmadıysa da aks yerinden çıkabilmektedir. Aks yerinden çıkarsa sürücü sakin bir şekilde aracı durdurabilmelidir. Aksi taktirde sürücü ve araç içerisinde ki diğer yolcuların güvenliği tehdit altında olabilmekte. Sadece bu kadar olmamakla birlikte aracın bulunduğu konumda ki canlıların veya araçların da aynı şekilde güvenliği tehdit altında olacaktır.

Aks yedek parçası birçok noktadan araçtan bağlantıyı kopartabilmektedir. Dış aks kafasından bağlantının kopması demek aracın o tekerleğe gücü iletmeyi kesmesi demektir. Hangi tekerleğin olduğu dış aks kafası çıkarsa o tekerleğe güç iletilmeyecektir. Ayrıca o tekerlek direksiyon hareketlerini algılamayacaktır. Ancak iç aks kafası kısmından bağlantı koptuğu taktirde aracın iki tekerleği de direksiyon hareketlerini algılamayacağı için büyük bir tehlikeyi arz ediyor.

Aks körüğü neden yırtılır?

Aks körüğü araçlarımızda bulunan aks yedek parçasının en önemli parçalarından biridir. Bahsi geçen parçanın dış aks kafası ve iç aks kafasında bulunan plastik, kauçuk malzemeye aks körüğü denir. Aks körüğü dış aks kafasının içerisinde bulunan rulmanların yani dişlilerin korunmasını sağlamaktadır. Dış aks kafasını koruyan körükler zaman zaman eskimektedir.

Aracın altında hissedilen sıcaklık, nem ve toz gibi etkenler nedeniyle eskime gerçekleşmektedir. Eskiyen aks körüğü bağlantı noktalarından yırtılmaya başlayacaktır. Yırtılan aks körüğü görevini yerine getiremeyeceği için o bölgeden aks kafasının içerisine toz ve yoldan gelen tüm problem yaratacak malzemeleri önleyememektedir. Aks körüğünün görevini yapamaması araç sahibinin cebini üzecektir. Bu yüzden rutin bakımlarda dahi aracınızın aks kontrollerini, dış aks kafası ve iç aks kafası kontrollerini veya aks körüklerinin kontrollerini sağlamanız gerekmektedir.