Kale Aks Bostancı

MAİL GÖNDERİN

kaleaksbostanci@gmail.com

BİZE ULAŞIN

0534-706-45-32

YORUM YAZ-PUAN VER

YORUMLARINIZ →

Aks arızaları nelerdir?

Aks arızası oldukça hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden aks arızası çok tehlikelidir. Aracınızın tüm yükünü taşıyan aks parçası olası bir arıza durumunda direksiyon hakimiyetinizin kaybetmenize neden olur. Birçok çeşitli tehlikeli kazalara neden olabilmektedir.

Aks arızaları birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Kullanmış olduğunuz aracın ruhsatında bulunan azami ağırlığı aştığınızda aks parçaları zarar görmektedir. Araçlarda bulunan aks parçası üç ana parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar körük, rulman ve keçelerdir. Körük denilen malzemenin yıpranmasıyla birlikte iç aks ve dış aksın rulmanları zedelenmektedir.

Aksın önemli parçalarından biri olan keçelerin yırtılması sonucunda yağ kaçağı meydana gelebilmekte. Bu nedenle yağ kaçağı yüzünden aks parçasında bulunan rulmanlar sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirememektedir. Sağlıklı çalışmayan rulmanlar aksınızın arızalanmasına neden olacaktır. Aks tamiri gerektirecek arızalardan birkaçı bu şekildedir.

Aks kafası arızası

Araçlarda bulunan akslar birkaç bölüme ayrılmaktadır. Bunlardan en bilineni aks kafası olmaktadır. Aks kafası arızası birçok sebepten dolayı arıza verebilmekte. Aks kafası arızasının en büyük etkeni ise çukur ve tümseklerden hızlı şekilde geçmektir. Amortisörün aşağı ve yukarı salınımını takip eder aks kafası. Evinize en yakın bostancı oto sanayi aks tamiri yapan bir servis bularak aracınızın aks kafasını tamir ettirebilirsiniz. Dış aks kafası tamiri kolaylıkla çözümlenebilir bir arızadır. Aracınızın tüm yükünü çeken aks parçasının tamirini ihmal etmemelisiniz.

Evinize en yakın sanayide bile bulabileceğiniz araç modelinize uygun istanbul aks tamiri yapan servisler mevcuttur. Araç modelinize uygun aks yedek parçası satan yedek parça dükkanlarından aks kafası satın alarak arızayı çözebilirsiniz.

Aks bilyası arızası

Araç hareket halindeyken aks yedek parçasından gelen sesler birçok arızaya işaret edebilmektedir. Aks bilya sesi duyulduğunda yüksek bir ihtimal ile keçeler veya rulman arızası olabilmektedir. Aracınızda bulunan aks arızasını onarım yaptırdığınızda sorun çözülecektir. İç aks kafası da arızalanabileceği gibi birçok sebepten dolayı bilya sesi olabilmektedir. En yakın istanbul aks tamiri aksatmadan arıza hangi aks yedek parçasındaysa yaptırmanız gerekmektedir.

Aks arızası nasıl anlaşılır?

Aksın mekanik amacı motordan aldığı gücü en az kayıp ile bağlı olduğu tekerleklere iletmektir. Eğer ki aracınızın motoru hareket etmek istemesine rağmen tekerleklerinizde herhangi bir hareket yok ise aks yedek parçasında aks arızası olmaktadır. Aks arızasında aracınızı durdurmak istediğinizde frene basınca alışılmadık bir şekilde titreme olabilmekte. Düz yolda giderken bile aracınızda zıplamalar olabilmesi ve aracınız hareket etmek istediğinde tıkanma olması veya zorlanması aks arızasının anlaşılması için birkaç yoldur.