Kale Aks Bostancı

MAİL GÖNDERİN

kaleaksbostanci@gmail.com

BİZE ULAŞIN

0534-706-45-32

YORUM YAZ-PUAN VER

YORUMLARINIZ →

Aks nedir?

Otomobillerde motorun gücünü tekerleklere aktaran, diferansiyel denilen parçanın hareketlerini en az kayıp yaşatarak tekerleklere aktaran çelik milden oluşan parçaya aks denir. Bir aracın en önemli ve mekanik olarak pahalı parçalarından biri olan aks, aracın yolda sağlıklı ilerlemesini sağlar. Aks, güvenlik açısından önemli bir parçadır ve aracın tüm yükünü üstlenmektedir.

Aks aracın yükünü üstlendiği gibi güvenliğinizi de üstlenmektedir. Bu nedenle araçlarınızda bulunan arızalı aks parçasını en kısa sürede tamir ettirmeniz gerekmektedir. Aks tamiri yapılmamış araçlar güvenliğinizi tehdit edecektir.

Aksın üç çeşidi bulunmaktadır:

Yarım Serbest Aks
Maliyeti düşüktür ve genellikler arazi araçlarında kullanılır.

Üç Çeyrek Serbest Aks
Araç yükünü aksın üstlendiği bu modelde ise aks tekerleklere civata ile bağlantı kurulmuştur.

Tam Serbest Aks
Ağır vasıta denilen tır, kamyon ve otobüs gibi araçlarda kullanılmaktadır. Aracın aksı tekerleklerin göbeklerine bağlantılıdır.

Aks ne işe yarar?

Aks, kullanmış olduğunuz aracın direksiyonundan tekerlere giden görünmeyen bir yoldur. Aracınızın direksiyonu hangi yöne dönerse arızalı olmayan bir aks aynı şekilde tekerleklere dönüşü iletecektir. Aks aracın yolda giderken ki tüm güvenliğini sağlamaya yarar. Arızalı olan aks parçasının revizyon edilmesi için acele etmelisiniz. Aracın tekerleklerinden başlayan ve en ufak direksiyon hareketinizi algılayan bu parça sizin için hayati önem arz etmektedir.

Aks parçaları nelerdir?

Aks sağ ve sol diye ayrılmaktadır. Sağ aks ve sol aksta da bulunan malzemeler; keçe, rulman ve körüklerdir. Her biri önemli görev arz etmektedir. Aks parçalarından biri arızalandığı taktirde en kısa sürede aks revizyon edilmelidir. Keçe, adından da olduğu gibi yağ sızıntılarını engeller. Rulman, aks kovanında bulunmaktadır. Sağ ve sol aksın merkezlenmesini sağlamaktadır. Körükler ise iç aks ve dış aksta bulunmakta. Aracın altından gelebilecek tüm tehlikelere karşı rulmanları korur.

Araçlarda bulunan aks tüm olumsuz yol koşullarında bile güvenli ve konforlu bir yolculuk geçirmenizi sağlamaktadır. Her türlü yol koşullarına uygun tasarlanan iç aks ve dış aks parçaları uzun ömürlü olmaları hedeflenerek tasarlanmaktadır.

Aks, her araçta birbirlerine benzer olsa da farklılıklar elbette göstermektedir. Önden çekişli araçlarda sağ aks ve sol aks olarak boyutları farklılık göstermektedir. Arkadan itişli araçlarda ise durum biraz daha farklıdır. Arkadan itişli araçlarda arka tekerleklerde bulunmakla birlikte her iki tekerdeki boy ve bağlamları bağlantılıdır.

Aracınızın aks arızaları hayati önem taşımakla birlikte revizyon olmadığı sürece düzelmemektedir. Seyir halindeyken oluşabilecek aks arızalarında güvenli bir şekilde yavaşlamalısınız. Güvenli bir şekilde aracınızı durdurabilmeniz gerekmektedir.